Skip to content
Artykuły

COVID-19 nauczy rodziców godzić pracę z opieką nad dziećmi?

Polska wypowiada walkę Koronawirusowi. Polski rząd nie chce czekać z założonymi rękami na rozprzestrzenienie się wirusa i podejmuje działania prewencyjne. Decyzja o zamknięciu szkół, teatrów, kin i innych ośrodków kulturalnych na dwa tygodnie wydaje się dość radykalna. Szczególnie z punktu widzenia rodziców, którzy przez ten czas będą musieli pogodzić wywiązywanie się z zawodowych obowiązków z opieką nad dziećmi, które zostały w domu.

 

Społeczna kwarantanna

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną na świecie – niemal 4300 zgonów i 118 326 zakażonych w 113 krajach[1] – znaczne ograniczenie przemieszczania się ludzi nie jest zaskakujące. W samej Polsce stwierdzono już 31 przypadków zachorowań, 317 osób jest hospitalizowanych a 1193 poddanych kwarantannie[2]. Aby skutecznie zapobiec kolejnym zarażeniom podjęto decyzję o zamknięciu w dniach 12-25 marca żłobków, przedszkoli, szkół i uczelni wyższych w całym kraju. Uczniowie i studenci przez ten czas powinni pozostać w domach, aby do minimum ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, którego mogą być nosicielem. Zarażenie COVID-19 wcale nie musi wykazywać jakichkolwiek objawów. Będąc jednak bezobjawowym nosicielem wirusa można zarazić innych, dla których przebieg zachorowania może być o wiele cięższy (np. dla seniorów). Dlatego też zamknięcia szkół na najbliższe dwa tygodnie nie można traktować jako dodatkowych ferii. Dostosowanie się do zakazów związanych z nadmiernym przemieszczaniem i gromadzeniem dzieci, młodzieży oraz dorosłych jest kluczowe w skutecznym przeciwdziałaniu epidemii.

UPDATE – z 18.03

Liczba potwierdzonych zakażeń: 199 475

Liczba zgonów: 8 009

Liczba wyzdrowień: 82 802

Wyzwanie dla rodziców

Przez najbliższe dwa tygodnie opieka nad dziećmi spoczywa w wyłącznej gestii rodziców. W tym przypadku niezalecane jest nawet korzystanie z pomocy dziadków, gdyż seniorzy są szczególnie narażeni na zarażenie wirusem. Wbrew pozorom pogodzenie opieki nad dzieckiem pozostającym w domu z zawodowymi obowiązkami (w wielu przypadkach też wykonywanych z domu, ale o tym nieco później) to prawdziwy test dla rodziców. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Wyłącznie pracować czy wyłącznie zająć się potomkami? A może próbować pogodzić jedno i drugie?

 

Prawa rodzica

Polski rząd odpowiednio wcześnie opracował rozwiązania prawne, które ułatwiają podejmowanie tak radykalnych działań w zakresie walki z Koronawirusem. W podpisanej 7 marca 2020 r. Ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zostało określonych kilka zasadniczych kwestii dotyczących rodziców aktywnych zawodowo. Pierwszą z nich jest prawo do zasiłku wypłacanego przez 14 dni z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia placówki edukacyjnej. Sam zasiłek wynosi 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia.

 

Jednak ww. świadczenie przysługuje wyłącznie w przypadku sprawowania opieki nad małymi dziećmi i nie obejmuje potomków powyżej 8 roku życia. W takich przypadkach jedyną możliwością jest skorzystanie przez rodzica ze zwolnienia lekarskiego na dziecko. Jednak, aby takie zwolnienie otrzymać, dziecko musi być chore. Jeśli jest zdrowe to wyjściem z sytuacji jest skorzystanie przez rodzica z urlopu wypoczynkowego oraz tzw. opieki (wolnemu przysługującemu jednemu z rodziców w wymiarze 16h). Pozostaje jednak jeszcze jedna kwestia: czy pracodawca wyrazi zgodę na tak długi i nagły urlop. Tym bardziej, że w firmach wiele osób będzie chciało z niego skorzystać…

 

A może praca zdalna?

Alternatywą w opiece nad dzieckiem powyżej 8 roku życia (chociaż w sumie tym młodszym też) jest możliwość wykonywania zawodowych obowiązków zdalnie. Taką opcję przewidziano również we wcześniej wymienionej specustawie. Zgodnie z jej art. 3 w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Oznacza to, że jeśli pracodawca dojdzie do porozumienia z pracownikiem, to ten drugi może pracować z poziomu własnego mieszkania. Oczywiście takie rozwiązanie nie sprawdzi się we wszystkich zawodach. Ciężko sobie wyobrazić zdalną obsługę kasy fiskalnej w markecie czy kierowanie miejskim autobusem na odległość. Jednak ci rodzice, których profesja pozwala na organizację miejsca pracy w zaciszu własnego domu, powinni poważnie rozważyć tę opcję. Tym bardziej, że praca zdalna wbrew pozorom jest dość popularnym modelem współpracy w Polsce. Według badań 1/3 polskich pracowników ma możliwość korzystania w swojej firmie z tego rodzaju pracy, a 34 proc. z nich pracuje w trybie home office w pełnym wymiarze godzin[3].

 

Praca z domu – jak to zorganizować?

Wykonywanie zawodowych obowiązków z domu z pewnością jest dużym ułatwieniem dla rodziców w zapewnieniu odpowiedniej opieki dla pociech. Z drugiej jednak strony realizacja poleceń szefa z dzieckiem przy komputerze nie jest łatwe. Co nie oznacza, że nie jest możliwe. Wszystko zależy od wielu czynników, m.in. od sposobu organizacji miejsca i czasu pracy, jak też od wieku samej pociechy.

Zacznę od tego, co łatwiej ustalić, czyli organizacji pracy. Pracując zdalnie, możesz pracować tak naprawdę w każdym miejscu. W kontekście społecznej kwarantanny oczywiście twoje pole działania w tym zakresie ogranicza się do twojego mieszkania. Jednak pracodawcy nie interesuje czy zawodowe obowiązki wykonujesz przy biurku w domowym biurze czy siedząc na kanapie w salonie. Dla pracodawcy liczy się realizacja powierzonych zadań. Ty decydujesz, gdzie i w jakiej pozycji (?) będziesz się z nich wywiązywać.

Odrębną kwestią jest czas, jaki poświęcasz na pracę. Jeśli pracujesz w zawodzie, w którym nie jest istotna pora realizacji zadania i w której nie jest wymagany kontakt z innymi współpracownikami czy klientami, to swobodnie możesz dostosowywać czas pracy do własnych upodobań. Jesteś skowronkiem? Możesz pracować wczesnym rankiem. A może jesteś zwolenniczką długiego spania i siedzenia po nocach przed komputerem? Proszę bardzo!

W trudniejszej sytuacji będziesz wtedy, kiedy będziesz musiała wykonywać przynajmniej część swojej pracy w ustalonych godzinach. Oczywiste jest, że żaden klient nie będzie chciał z tobą rozmawiać o piątej rano. Niektórych rzeczy też nie będziesz w stanie załatwić w wieczorem. Jeśli rzeczywiście twoja praca wymaga dyspozycyjności w konkretnych godzinach, nie będziesz w stanie tego przeskoczyć. Musisz się dostosować. Oczywiście możesz spróbować ustalić z pracodawcą, że w ustalonych godzinach będziesz wykonywać te zadania, które są ograniczone czasowo, a całą resztą zajmiesz się w dogodnej dla ciebie porze. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi pogodzenie pracy z opieką nad dzieckiem.

Ostatnią kwestią w kontekście pracy zdalnej jest komunikacja zarówno z pracodawcą, jak też współpracownikami czy klientami. Epidemia Koronawirusa jest doskonałą okazją do praktycznego wykorzystania narzędzi online. Wbrew pozorom w pracy zawodowej przyda ci się wiele aplikacji i platform, z których na co dzień korzystasz z reguły w celach rozrywkowych. Messenger czy czat na LinkedIn to doskonały sposób na komunikację z partnerami biznesowymi czy klientami. Tradycyjne rozmowy face to face możesz śmiało zastąpić video rozmowami na Skype. Projekty, nad którymi pracujesz razem z zespołem, doskonale skoordynujesz za pomocą specjalnych aplikacji, np. Trello, Asana czy Nozbe. A jeśli twój szef wymaga raportów dotyczących czasu jaki poświęcasz na zawodowe obowiązki, przyda ci się chociażby Toggl. Jak widzisz monitorowanie i organizowanie pracy zdalnej nie jest wcale skomplikowane. Z drugiej strony w większości przypadków nie wymaga specjalistycznego oprogramowania i narzędzi.

 

Praca i dziecko?

Pracując zdalnie w okresie społecznej kwarantanny, musisz uwzględnić też czas, jaki powinnaś poświęcić dziecku. Oczywiście ilość poświęcanej uwagi z reguły maleje wraz z wiekiem pociechy. Dodatkowe wolne dni warto wykorzystać na wspólne gry i zabawy z młodszymi dziećmi. A jeżeli masz na domowym pokładzie nastolatków kończących podstawówkę czy nawet maturzystów, to nakłoń ich, a może nawet pomóż w powtórzeniu materiałów do najbliższych egzaminów. Test ośmioklasistów i matura tuż, tuż…

Poza tym przygotowywanie się do egzaminów jest dobrym momentem na zastanowienie się, w którą stronę powinno dalej pójść twoje dziecko. Być może twoja latorośl doskonale wie, co chce robić. Jeśli tak nie jest, to będzie teraz dobry czas, aby wspólnie zastanowić się nad jego przyszłością. Dużym ułatwieniem w wyborze właściwiej ścieżki jest test Gallupa, który określi pięć zasadniczych mocnych stron twojego dziecka. Skupienie na rozwoju tych talentów doprowadzi twoje dziecko do pracy idealnej – takiej, która będzie zgodna jego wartościami i ideami. Więcej informacji o Clifton Strengthsfinder Test znajdziesz tutaj. Najważniejsze jest to, żebyście nie zmarnowali tych dwóch tygodni. Zamknięcie kin, teatrów i ośrodków kultury, galerii czy ograniczenie zgromadzeń publicznych pozbawi twoje dziecko wielu rozrywek. Warto je jednak odciągnąć od komputera i zająć czymś, co przyniesie korzyść dla jego rozwoju i przyszłości. Godząc pracę zdalną z opieką nad nim, dasz mu doskonały dowód na to, że praca nie musi być wcale przykrą koniecznością i że da się ją zorganizować tak, aby nie ucierpiały na tym inne sfery życia, np. rodzina.

 

Osobiście wszystkim rodzicom czytającym ten tekst życzę wytrwałości na najbliższe dni. Pracę zdalną i opiekę nad dzieckiem nie jest łatwo pogodzić. Uwierzcie jednak, że można to zrobić. Trzymam za was kciuki, żeby wam też się udało! ??

 

[1] WHO, Coronavirus disease 2019 (COVID-19) – Situation Report – 51 (dane na dzień: 11 marca 2020) https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200311-sitrep-51-covid-19.pdf?sfvrsn=1ba62e57_4

[2] Ministerstwo Zdrowia RP – komunikaty (dane na dzień: 11 marca 2020) – https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1237792676440936448/photo/1

[3] Kantar TNS, Remote-How, Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników. 2018.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Picture of Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Znasz to uczucie, gdy masz ważny projekt do wykonania, ale zamiast nad nim pracować, znajdujesz setki innych zajęć? To klasyczne

Artykuły

Jeszcze kilka miesięcy temu, to praca szukała człowieka. Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej. Od czego zacząć i

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: „W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.