Skip to content

Skończyłem studia i chcę wejść na rynek pracy- od czego zacząć?

Poszukiwanie pracy po studiach to dla młodych ludzi bardzo ważny etap. Planowanie ścieżki zawodowej to działania, które mogą mieć wpływ na całe życie. Niestety zazwyczaj właśnie ten czas wiąże się z ogromnym stresem i rozczarowaniem. Rynek pracy dla osób, które dopiero co ukończyły studia, niekiedy nie jest zbyt łaskawy. Brutalne zderzenie z rzeczywistością prowadzi to rezygnacji i porzucenia nadziei na prace w wyuczonym zawodzie. Jak tego uniknąć? Od czego zacząć, aby wejść na rynek i zacząć rozwijać się w pracy marzeń?

Praktyki i staże — to, czego wymagają pracodawcy

Nie jest tajemnicą, że pracodawcy najchętniej przyjmują osoby z doświadczeniem. Często kandydat, który może pochwalić się odbytymi praktykami i stażami, będzie miał większe szanse w procesie rekrutacji od osoby z wyższym wykształceniem. Właśnie to jest głównym powodem trudności związanych z wejściem na rynek pracy przez młode osoby. Pracodawcy oczekują doświadczenia i to ono jest kartą przetargową. Dlatego studenci już podczas nauki powinni wdrożyć odpowiednie działania. Jednak nigdy nie jest za późno. Po ukończonych studiach również można podejmować praktyki i staże. Dzięki temu nabiera się doświadczenia. Jeśli osoba na praktykach wykazuje się zaangażowaniem i odpowiednimi umiejętnościami to ma również szanse na stałą pracę w danym miejscu lub chociażby pozytywne rekomendacje. Dlatego warto już na tym etapie dać z siebie wszystko i pokazać się od najlepszej strony.

Aktywne poszukiwania

Aktywne poszukiwania to oczywiście jeden z najważniejszych aspektów w walce o pracę przyszłości. Nie można oczekiwać, że nie podejmując odpowiednich działań, coś się zmieni. Przeglądanie różnego rodzaju portali z ogłoszeniami to jeden z najprostszych sposobów aktywnego szukania pracy. Warto również dołączyć do tematycznych grup w mediach społecznościowych i na bieżąco śledzić publikowane ogłoszenia. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te działania trzeba wykonywać systematycznie. Najlepiej codziennie poświęcać chwilę na przejrzenie wszystkich miejsc i aplikować na wybrane stanowiska. Taka regularność z pewnością zwiększy szanse na szybsze znalezienie pracy.

Dobrze napisane CV to podstawa

Czasami zdarza się, że dana osoba wysyła dziesiątki, a nawet setki CV i nie otrzymuje żadnego odzewu. W takiej sytuacji warto przeanalizować swoje dokumenty i zweryfikować czy CV jest odpowiednio napisane. Jest to tak naprawdę podstawa. Pierwsza styczność pracodawcy z potencjalnym pracownikiem odbywa się właśnie poprzez ten dokument. To on zaważy na tym, czy osoba aplikująca na dane stanowisko zainteresuje pracodawcę i zostanie zaproszona, aby zaprezentować się indywidualnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego tak ważne jest, aby CV było atrakcyjne i dobrze przemyślane. — potwierdza specjalista ds. sourcingu i rekrutacji z firmy HAYS. Podstawowe informacje, które powinny znaleźć się w tym dokumencie to:

  • dane osobowe kandydata
  • informacje o wykształceniu
  • informacje o doświadczeniu zawodowym
  • odbyte kursy i szkolenia
  • informacje o umiejętnościach i znajomości języków

Dobrze napisane i atrakcyjne CV zaowocuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną i możliwością zaprezentowania swojej osoby przed pracodawcą czy rekruterem. Do tego etapu również należy się odpowiednią przygotować, ponieważ daję on realną szansę na pracę. Dotyczy to zarówno schludnego wyglądu, jak i wiedzy na temat danej firmy. Warto odwiedzić stronę internetową takiego przedsiębiorstwa, zapoznać się dokładnie z produktami, czy usługami. Wykazanie się zdobytą wiedzą podczas rozmowy będzie świadczyło o profesjonalizmie i rzetelnym podejściu to tematu. Jeśli istnieje taka możliwość, to warto również dowiedzieć się czegoś na temat schematu przeprowadzanej rozmowy oraz zwyczajów rekrutera. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że podczas rekrutacji pracodawca zaskoczy trudnym pytaniem lub zadaniem.

Kompetencje przyszłości

Specjalistyczna wiedza z zakresu danej dziedziny jest oczywiście ważna, jednak to nie wszystko. Pracodawcy coraz częściej wymagają od kandydatów umiejętności miękkich. Zdarza się nawet tak, że to właśnie one zaważą na ostatecznej decyzji i zatrudnieniu danego kandydata. Kompetencje przyszłości to między innymi łatwe budowanie relacji i komunikacja, kreatywność, samodzielność oraz zdolność do adaptacji. Warto rozwijać właśnie te umiejętności, ponieważ często są one kluczowe dla pracodawcy.

Każda osoba posiada jakieś umiejętności i talenty, którymi się wyróżnia. Czasami są one ukryte i ludzie nie są ich świadomi. Warto jednak odnaleźć w sobie te specjalne cechy i w tym kierunku się rozwijać. Aplikowanie na stanowisko, które pozwoli wykazać się posiadanymi umiejętnościami, daje większe szanse na sukces. To również gwarancja wykonywania pracy, która będzie miała sens dla danej osoby. Każdy lepiej czuje się realizując zadania, na których się zna i wie, że może pokazać się z dobrej strony.

Wejście na rynek po ukończeniu studiów to nie łatwe zadanie, jednak nie jest niemożliwe. Liczą się przede wszystkim zdolności interpersonalne oraz doświadczenie. Dlatego warto rozwijać umiejętności zarówno twarde, jak i miękkie. Na edukację nigdy nie jest za późno. Ważnym elementem w walce o stanowisko jest atrakcyjne CV i zaprezentowanie się z jak najlepszej strony. To wszystko zwiększy szanse na pozyskanie pracy i otworzy drzwi do kariery zawodowej.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej