Skip to content

Z czym mogę się borykać po przerwie w pracy i jak sobie z tym poradzić?

Zdaniem wielu Polaków, im dłuższa przerwa w pracy, tym trudniejszy jest powrót do życia zawodowego. Z czego to wynika? Niestety rynek pracy dynamicznie się rozwija. Ciężko jest się wpasować i nauczyć nowych kompetencji, gdy wypadliśmy na dłuższą chwilę z rynku. Trzeba również przyznać, że ciężko jest konkurować o etat z młodszymi i/lub bardziej dyspozycyjnymi osobami — nawet jeżeli nie posiadają one doświadczenia w zawodzie.

Jak więc skutecznie sobie z tym poradzić?

Powrót do pracy po długiej przerwie, a rzeczywistość

Powrót na rynek pracy może być dość traumatycznym przeżyciem.

Mówiąc o powrotach do czynnego wykonywania zawodu, nie sposób nie wspomnieć o obawach, które najczęściej towarzyszą Polakom. Niestety również w wielu przypadkach są one uzasadnione. Zdaniem eksperta Państwowej Inspekcji Pracy, najczęściej strach ten jest związany z:

 • zastojem — rozumianym jako niepogłębianie posiadanych kompetencji lub niewłaściwa edukacja w tym kierunku;
 • wycofaniem — np. wskutek przykrych przejść bądź przebytej choroby i rekonwalescencji;
 • poznawaniem nowych ludzi — budowanie relacji z nowo poznanymi ludźmi może być stresujące;
 • wdrożeniem się w tryb pracy — mowa tu przede wszystkim o stałych godzinach pracy, które z czasem stają się rutyną.

Nadchodzące zmiany wywołują strach u wielu ludzi — i to niezależnie od ich wieku czy płci. Znacznie prościej jest się jednak odnaleźć, jeżeli będziesz wiedzieć, co należy zrobić. Stosując się do poniższej instrukcji, łatwiej odnajdziesz się w obliczu nowego wyzwania.

 1. Określ racjonalnie własny potencjał- zasoby nie tylko związane z wiedzą;
 2. Wyznacz swoje cele zawodowe i rozwojowe. Skoro jesteś w zmianie, niech będzie to zmiana na lepsze:);
 3. Odpowiadaj na ogłoszenia, których kryteria spełniasz;
 4. proaktywnie wysyłać swoje CV tam, gdzie chciałabyś pracować;
 5. Zadbaj o posiadanie profesjonalnego życiorysu i  profilu na LinkedIn— pamiętaj, aby modyfikować swoje CV pod potrzeby ogłoszenia na które aplikujesz;
 6. Przygotuj się odpowiednio do rozmowy kwalifikacyjnej;
 7. Popracuj nad swoim dobrym i nienagannym wizerunkiem.

Stosując się do powyższej instrukcji, zwiększysz swoje szanse na znalezienie pracy. Przede wszystkim jednak poczujesz się pewniej, przez co zrobisz o wiele lepsze wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy.

Zachęcam Cię do zmotywowania się do działania i poszerzenia dotychczasowych kwalifikacji, aby znaleźć pracę, która ma sens. Ciężko jest polubić pracę, która nie budzi Twojego zainteresowania, bądź nie jest dostosowana do Twoich umiejętności.

Dobre przygotowanie to podstawa

Znalezienie pracy po długiej przerwie może być trudne, dlatego też warto na początek obniżyć swoje wymagania. Praca marzeń może być na początku poza naszym zasięgiem. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z poszukiwań w zawodzie, w którym miało się wcześniejsze doświadczenie. Dwukrotnie wracałam na rynek pracy po dłuższej przerwie i za każdym razem obniżałam swoje oczekiwania i “czyściłam” cv, aby dostać się na rynek pracy. Ważne aby wiedzieć gdzie chcemy dalej podążać i konsekwentnie trzymać się planu:)

Przed zaaplikowaniem na daną posadę dobrze jest również odświeżyć wygląd swojego CV. Jego formaty i bieżące trendy ulegają tak dynamicznym zmianom, jak i w przypadku rynku pracy. Modnie wyglądające Résumé to jednak nie wszystko. Dobrze jest się również odpowiednio dokształcić. Mowa tu m.in. o podniesieniu swoich kwalifikacji. Warto “odkurzyć takie umiejętności jak: kreatywność, umiejętność szybkiego przetwarzania danych oraz ich interpretacji. Bardzo często mówi się również o przedsiębiorczości i inicjatywie.

Gdzie przydają się najbardziej?

Jest to kategoria zawodów, która obejmuje listę profesji niezagrożonych np. rozwojem technologii. Dlaczego tak jest? Niestety wiele procesów ulega automatyzacji, w związku z czym coraz ciężej utrzymać się w swoim zawodzie. Na chwilę obecną powoli zaczyna to dotyczyć osób, które znalazły zatrudnienie np. na działach produkcji lub w charakterze kierowców, kasjerów, sprzedawców, czy rolników. Zawody, które dawniej były popularne, obecnie tracą niestety na znaczeniu. Wszystko z powodu maszyn i automatyzacji, które wypierają w tych branżach zasoby ludzkie.

W związku z tym dobrze dokształcić się pod kątem profesji, które określane są mianem zawodów przyszłości. Od lat w ich czołówce utrzymują się m.in. specjaliści IT, programiści, JAVA developerzy oraz architekci IT. Na brak pracy nie mogą również ponarzekać osoby zajmujące się mechatroniką, elektrotechnologią, biotechnologią, inżynierowie, analitycy biznesowi oraz specjaliści obsługi sieci wewnętrznych.

Nie bój się. Zmiana, nawet ta przerażająca jest zawsze rozwojowa i zadziała na Twoją korzyść. Po prostu zapoznaj się z tym co jest teraz na rynku pracy, zrób analizę swojej sytuacji i kwalifikacji, i zaplanuj swój rozwój.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Nauka i zmiana – na to jest zawsze dobry czas!

Wiek aktywności zawodowej wydłuża się na całym świecie. Już dziś widok lekarza w zaawansowanym wieku czy profesora-seniora nikogo nie dziwi.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Integrator

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Twój rozwój i świat online

Twój rozwój i świat online. Jak wirtualna rzeczywistość sprzyja budowaniu kariery zawodowej? Od kilku lat świat online na dobre zagościł
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Indywidualizacja

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej