Skip to content
Artykuły

Z czym mogę się borykać po przerwie w pracy i jak sobie z tym poradzić?

Zdaniem wielu Polaków, im dłuższa przerwa w pracy, tym trudniejszy jest powrót do życia zawodowego. Z czego to wynika? Niestety rynek pracy dynamicznie się rozwija. Ciężko jest się wpasować i nauczyć nowych kompetencji, gdy wypadliśmy na dłuższą chwilę z rynku. Trzeba również przyznać, że ciężko jest konkurować o etat z młodszymi i/lub bardziej dyspozycyjnymi osobami — nawet jeżeli nie posiadają one doświadczenia w zawodzie.

Jak więc skutecznie sobie z tym poradzić?

Powrót do pracy po długiej przerwie, a rzeczywistość

Powrót na rynek pracy może być dość traumatycznym przeżyciem.

Mówiąc o powrotach do czynnego wykonywania zawodu, nie sposób nie wspomnieć o obawach, które najczęściej towarzyszą Polakom. Niestety również w wielu przypadkach są one uzasadnione. Zdaniem eksperta Państwowej Inspekcji Pracy, najczęściej strach ten jest związany z:

  • zastojem — rozumianym jako niepogłębianie posiadanych kompetencji lub niewłaściwa edukacja w tym kierunku;
  • wycofaniem — np. wskutek przykrych przejść bądź przebytej choroby i rekonwalescencji;
  • poznawaniem nowych ludzi — budowanie relacji z nowo poznanymi ludźmi może być stresujące;
  • wdrożeniem się w tryb pracy — mowa tu przede wszystkim o stałych godzinach pracy, które z czasem stają się rutyną.

Nadchodzące zmiany wywołują strach u wielu ludzi — i to niezależnie od ich wieku czy płci. Znacznie prościej jest się jednak odnaleźć, jeżeli będziesz wiedzieć, co należy zrobić. Stosując się do poniższej instrukcji, łatwiej odnajdziesz się w obliczu nowego wyzwania.

  1. Określ racjonalnie własny potencjał- zasoby nie tylko związane z wiedzą;
  2. Wyznacz swoje cele zawodowe i rozwojowe. Skoro jesteś w zmianie, niech będzie to zmiana na lepsze:);
  3. Odpowiadaj na ogłoszenia, których kryteria spełniasz;
  4. proaktywnie wysyłać swoje CV tam, gdzie chciałabyś pracować;
  5. Zadbaj o posiadanie profesjonalnego życiorysu i  profilu na LinkedIn— pamiętaj, aby modyfikować swoje CV pod potrzeby ogłoszenia na które aplikujesz;
  6. Przygotuj się odpowiednio do rozmowy kwalifikacyjnej;
  7. Popracuj nad swoim dobrym i nienagannym wizerunkiem.

Stosując się do powyższej instrukcji, zwiększysz swoje szanse na znalezienie pracy. Przede wszystkim jednak poczujesz się pewniej, przez co zrobisz o wiele lepsze wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy.

Zachęcam Cię do zmotywowania się do działania i poszerzenia dotychczasowych kwalifikacji, aby znaleźć pracę, która ma sens. Ciężko jest polubić pracę, która nie budzi Twojego zainteresowania, bądź nie jest dostosowana do Twoich umiejętności.

Dobre przygotowanie to podstawa

Znalezienie pracy po długiej przerwie może być trudne, dlatego też warto na początek obniżyć swoje wymagania. Praca marzeń może być na początku poza naszym zasięgiem. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z poszukiwań w zawodzie, w którym miało się wcześniejsze doświadczenie. Dwukrotnie wracałam na rynek pracy po dłuższej przerwie i za każdym razem obniżałam swoje oczekiwania i „czyściłam” cv, aby dostać się na rynek pracy. Ważne aby wiedzieć gdzie chcemy dalej podążać i konsekwentnie trzymać się planu:)

Przed zaaplikowaniem na daną posadę dobrze jest również odświeżyć wygląd swojego CV. Jego formaty i bieżące trendy ulegają tak dynamicznym zmianom, jak i w przypadku rynku pracy. Modnie wyglądające Résumé to jednak nie wszystko. Dobrze jest się również odpowiednio dokształcić. Mowa tu m.in. o podniesieniu swoich kwalifikacji. Warto „odkurzyć takie umiejętności jak: kreatywność, umiejętność szybkiego przetwarzania danych oraz ich interpretacji. Bardzo często mówi się również o przedsiębiorczości i inicjatywie.

Gdzie przydają się najbardziej?

Jest to kategoria zawodów, która obejmuje listę profesji niezagrożonych np. rozwojem technologii. Dlaczego tak jest? Niestety wiele procesów ulega automatyzacji, w związku z czym coraz ciężej utrzymać się w swoim zawodzie. Na chwilę obecną powoli zaczyna to dotyczyć osób, które znalazły zatrudnienie np. na działach produkcji lub w charakterze kierowców, kasjerów, sprzedawców, czy rolników. Zawody, które dawniej były popularne, obecnie tracą niestety na znaczeniu. Wszystko z powodu maszyn i automatyzacji, które wypierają w tych branżach zasoby ludzkie.

W związku z tym dobrze dokształcić się pod kątem profesji, które określane są mianem zawodów przyszłości. Od lat w ich czołówce utrzymują się m.in. specjaliści IT, programiści, JAVA developerzy oraz architekci IT. Na brak pracy nie mogą również ponarzekać osoby zajmujące się mechatroniką, elektrotechnologią, biotechnologią, inżynierowie, analitycy biznesowi oraz specjaliści obsługi sieci wewnętrznych.

Nie bój się. Zmiana, nawet ta przerażająca jest zawsze rozwojowa i zadziała na Twoją korzyść. Po prostu zapoznaj się z tym co jest teraz na rynku pracy, zrób analizę swojej sytuacji i kwalifikacji, i zaplanuj swój rozwój.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Picture of Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Znasz to uczucie, gdy masz ważny projekt do wykonania, ale zamiast nad nim pracować, znajdujesz setki innych zajęć? To klasyczne

Artykuły

Jeszcze kilka miesięcy temu, to praca szukała człowieka. Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej. Od czego zacząć i

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: „W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.