Skip to content

Gallup. Dlaczego jest tak popularny?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego ponad 24 mln ludzi przeprowadziło ocenę CliftonStrengths? Co sprawia, że sięgamy po Gallupa coraz częściej? Czy ten rodzaj testy staje się powoli standardem w naszym życiu zawodowym?

W poszukiwaniu samego siebie

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zainteresowanie Gallupem wynika przede wszystkim z tego, że ludzie szukają czegoś więcej niż etykiety osobowości. Chcą opisać, kim są w sposób, który jest dla nich nie tylko zrozumiały, ale z którym będą potrafili dalej pracować.

Pomyśl o wspaniałym dniu, który ostatnio miałeś w pracy. Może sfinalizowałeś wielką sprzedaż, stawiając Cię w kolejce do bycia najlepiej sprzedającym się przedstawicielem w tym roku, a może rozpocząłeś ważny projekt ze swoim najlepszym przyjacielem w pracy. Aby mieć więcej takich dni, musisz zadać sobie pytanie, dlaczego akurat ten był wspaniały. Jednak zanim przejdziesz dalej, powinieneś wiedzieć też, że aktualnie patrzysz na ten dzień przez wąską soczewkę neurologiczną. Ludzki mózg ogranicza naszą perspektywę, więc nie jesteśmy przytłoczeni informacjami, a 90% informacji, które przetwarzamy i tak jest wizualnych. Co więcej, większość z nas nie jest dobra w samoocenie. Jesteśmy całkiem dobrzy w poznaniu i zapamiętaniu „co” z wielkiego dnia: sprzedaż i wzrost statusu, projekt i znajomy. Jednak o wiele trudniej jest rozeznać „dlaczego” tego wielkiego dnia.

Sekret zrozumienia tkwi w badaniach Gallupa nad ludzką naturą. Musisz być świadomy tego, za każdym razem, gdy miałeś wspaniały dzień w pracy, wykorzystywałeś swoje mocne strony do samego końca. Kiedy więc nauczysz się patrzeć na swoje najlepsze dni przez pryzmat mocnych stron, będziesz mógł przeżyć znacznie więcej wspaniałych dni.

 

Moje „dlaczego”

Aby rozpocząć drogę do spełnienia, musisz poznać swoje mocne strony. Ocena CliftonStrengths przeprowadzona przez firmę Gallup identyfikuje nasze naturalne wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, podzielone na 34 szerokie tematy talentów, które wyjaśniają nasze motywacje. Tematy te dzielą się na cztery główne domeny: budowanie relacji, myślenie strategiczne, wykonywanie i wywieranie wpływu.

Większość ludzi zazwyczaj ma motywy w wielu domenach, chociaż jedna domena jest często dominująca. A kiedy działasz w ramach swoich największych mocnych stron i domeny – tak jak w przypadku sprzedaży i awansu w rankingu, załatwiania ważnych rzeczy z najlepszym przyjacielem, czyszczenia listy rzeczy do zrobienia z godzinami do stracenia lub nurkowania na czele w fascynującą książką – wszystko jest łatwiejsze, przyjemniejsze i dużo bardziej satysfakcjonujące emocjonalnie.

To uczucie „dlaczego” jest istotne dla każdego wielkiego dnia. Łatwiej jest zapamiętać „co”, ale „dlaczego” jest ważniejsze – kiedy już wiesz, dlaczego Twój dzień był wspaniały, możesz go powtórzyć. Tym samym możesz celowo szukać więcej okazji do wykorzystania swoich mocnych stron w pracy. Im częściej będziesz to robił, tym więcej będziesz miał wspaniałych dni w pracy.

 

Ku zdrowiu i spełnieniu

Gallup stwierdza również, że ludzie, którzy wykorzystują swoje mocne strony „często” w ciągu dnia, mają więcej energii i czują się lepiej wypoczęci. Deklarują także trzy razy częściej, że mają doskonałą jakość życia. Pracownicy, którzy twierdzą, że każdego dnia mają możliwość robienia tego, co robią najlepiej, są o 57% mniej narażeni na częste wypalenie zawodowe. Aby mieć więcej najlepszych dni, musisz rozumieć swoje mocne strony i nauczyć się jak codziennie je wykorzystywać w pracy. Nie zapominaj jednak, że największą przeszkodą jest twój mózg.

 

Optymalizacja

Twój mózg jest dziełem nieskończonych, wspaniałych i niewysłowionych, złożonych cudów. Jednak to ostatnie miejsce, do którego chcesz się zwrócić w celu dokonania samooceny. Nasze wrodzone ograniczenia neurologiczne sprawiają, że wszyscy potrzebujemy pomocy w ustaleniu „dlaczego” najlepszego dnia. Ocena CliftonStrengths rozpoczyna ten proces – pokazuje, nad czym pracujesz – a eksperci firmy Gallup opublikowali obszerną bibliotekę porad dotyczących mocnych stron, aby zapewnić dogłębne zrozumienie Twoich tematów i ich działania.

Za każdym razem, gdy masz wspaniały dzień w pracy, wykorzystywałeś swoje mocne strony do końca. Kiedy więc nauczysz się patrzeć na swoje najlepsze dni przez pryzmat mocnych stron, będziesz mógł przeżyć znacznie więcej wspaniałych dni. Omówienie zaś swojego „dlaczego” z osobą trzecią – trenerem mocnych stron – może oświecić Cię w zaskakująco szczegółowy sposób. Poradnictwo pomaga. Tak samo jak mówienie innym, co zamierzasz, to współpraca zwiększa Twoją zdolność do znajdowania projektów zgodnych z Twoimi talentami. Jeśli nie pracujesz w organizacji opartej na mocnych stronach, możesz spotkać się z dezorientacją lub sceptycyzmem. Jeśli tak będzie, przedstaw swoje mocne strony w biznesie.

 

Według danych Gallupa pracownicy, którzy twierdzą, że codziennie wykorzystują swoje mocne strony, są:

  • 8% wydajniejsi
  • 15% rzadziej rzucają pracę.

Chcesz znaleźć się w ich gronie?

 

Nieskończony potencjał

Jak widzisz, cały czas podkreślam, że najważniejszą rzeczą jest wiedzieć, że istnieje „dlaczego”. To luźny koniec sznurka, który doprowadzi Cię do źródła, do twoich mocnych stron. Kiedy tam dotrzesz, przekonasz się, że rozpocząłeś niekończącą się podróż w kierunku rozwoju. Kiedy zaczniesz rozumieć swoje mocne strony, zaczniesz widzieć, jak wpływają one na Twoje życie. Znajdziesz więcej sposobów ich wykorzystania. Zobaczysz, jak mogą być potężne. Zaczniesz rozumieć, jak to możliwe, że mózg z tak wieloma wbudowanymi ograniczeniami ma również mocne strony o tak nieskończonym potencjale.

A kiedy zadasz sobie pytanie, co sprawiło, że ten dzień był tak wspaniały, będziesz dokładnie wiedział, dlaczego taki właśnie był i jak spędzić dużo więcej dni w pracy takich jak ten.

 

Mocne strony w komunikacji zespołowej

Podczas, gdy liderzy borykają się z tym, jak budować kultury integracji, używanie wspólnego języka opartego na mocnych stronach może być skutecznym narzędziem.

Przejście od czynników dzielących do 34 sposobów opisania tego, co ludzie robią naturalnie najlepiej może pomóc każdemu zrozumieć, co czyni ludzi podobnymi: sposób, w jaki myślimy, czujemy i zachowujemy się. Liderzy mogą zdecydować, że grupy swoich zespołów będą badać swoje talenty, korzystając z podejścia opartego na mocnych stronach, takiego jak CliftonStrengths. Jednak aby zmienić kulturę, nie może być tak, że tylko kilka osób tego doświadczy. W tego rodzaju działaniu każdy musi wziąć udział.

Pracownicy, którzy zgadzają się, że ich organizacja „jest zaangażowana w budowanie mocnych stron każdego pracownika”, są również bardziej skłonni zgodzić się, że:

  • misja ich organizacji – a zatem ich praca – jest ważna
  • otrzymują wsparcie w ich wysiłkach rozwojowych
  • liczą się ich opinie
  • mają możliwość uczenia się i rozwoju w pracy
  • codziennie potrafią robić to, co potrafią najlepiej
  • ktoś w pracy o nich dba
  • otrzymują pomocną informację zwrotną na temat tego, jak sobie radzą.

 

Koncentrując się na tym, co pracownicy robią najlepiej, liderzy, dla których priorytetem jest rozwój mocnych stron, zapewniają ludziom wspólny język do dyskusji o tym, jak mogą efektywnie współpracować. Tym samym tworzą kulturę integracyjną, w której zespoły mogą opierać się na sprawdzonych wynikach wydajności i generować organiczny rozwój biznesu.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej